Gobekli Tepe, the oldest temple in the world - Turkey
Pohled na Göbekli Tepe, nejstarší objevenou megalitickou strukturu a jedno z nejzáhadnějších míst na Zemi. • Autor: Profimedia

Před mnoha lety jsem coby začínající profesor na Yaleově univerzitě neohlášeně navštívil kolegu z oddělení antropologie, abych ho požádal o pomoc s projektem, na kterém jsem pracoval. Nic jsem o kolegovi nevěděl; vybral jsem si ho čistě proto, že byl mladý, z čehož jsem soudil, že bude ochotnější se mnou mluvit.

Po pěti minutách společného oběda jsem si uvědomil, že jsem se ocitl v přítomnosti génia. Nejen extrémně inteligentního člověka – ale génia. V tom je zásadní kvalitativní rozdíl. Osoba naproti mně jako by patřila k jinému řádu bytí než já, byla jako návštěvník z vyšší dimenze. Nic takového jsem do té doby nezažil. Nejprve jsem se s ním snažil udržet krok, pak jsem už jen seděl a žasl.

Tou osobou byl David Graeber. Během dvaceti let, která od našeho společného oběda uplynula, mimo jiné vydal řadu knih včetně té nazvané Dluh. Prvních 5000 let, velkolepé revize dějin lidské společnosti od Sumeru po současnost. Byl propuštěn z Yaleovy univerzity navzdory vynikajícím výsledkům (což bývá všeobecně připisováno jeho radikálnímu politickému smýšlení), dostal práci na London School of Economics a etabloval se nejen jako jeden z předních sociálních myslitelů naší doby – originální, s ohromujícím rozsahem a neskutečně sečtělý –, ale také jako organizátor a intelektuální vůdce levicových aktivistů na obou stranách Atlantiku, který se mimo jiné zasloužil o vznik hnutí Occupy a jeho sloganu „My jsme těch 99 procent“.

David Graeber zemřel 2. září 2020 ve věku 59…

1_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte