Kultura

Děti pražského jara

Zkušená Petra Hůlová s novou knihou Liščí oči cílí na dětské čtenáře a jejich probouzející se politické smýšlení. V populárním žánrovém rámci fantasy rozvíjí příběh alternativních dějin, díky kterému v roce 2020 funguje vše, o co se poslední roky zdejší společnost pře. Třináctiletá dvojčata Eda a Zuzka se totiž vrátila v čase do Sověty okupovaného Československa, takže o 50 let později není potíž s inkluzí ve školství, klimatickou změnou ani dostupným bydlením.

Hůlová se s rozehráním nepárá. Po představení hlavních hrdinů z úplné rodiny, která navzdory vysokoškolsky vzdělaným rodičům nemá na byt, dovolenou u moře ani nové oblečení, šoupne sourozence do spojovacího tunelu s minulostí. Eda a Zuzka vylezou 22. srpna 1968 v Praze a díky lišce, jež se stane jejich tichou průvodkyní, pochopí, že mají zachránit nejen dědu, aby nebyl zastřelen na barikádách, ale také samu vlast před sovětským vazalstvím i následným kapitalismem. Zatímco první úkol se jim zdaří rychle, s druhým je to na dlouhé lokte. Dvojčata s „dvacetiletým“ dědou odlétají s československými politiky do Moskvy, aby je přesvědčili, že nemají podepsat souhlas s invazí. Autorka účelně používá žánrové rekvizity a další motivy, aby usadila ulítlý námět, přesto se děj často posunuje spíš setrvačně. Sourozenci se dostanou všude, protože ve dne jsou neviditelní, z větších průšvihů jim zas pomáhá liška. Navíc doma poslouchali výklady svého otce-učitele dějepisu, takže se rychle zorientují a odhalí, kdo je Dubček…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte