Modli se hodně, ale modli se opatrně / protože slzy, které teď roníš / jsou tvoje vlastní vyslyšené modlitby. Tolik klasik postpunkové scény Nick Cave (jemuž se tímto omlouváme za příšerný překlad).

Není úplně jisté, jestli právě tento song v těchto dnech burácí mezi zdmi Bílého domu. Ale mohl by. Joe Biden sliboval návrat do dob, kdy se na americké politické scéně ještě vyjednávalo a nové zákony přicházely na svět v bolestech kompromisů a za moudrého pokyvování hlav ctihodných zákonodárců a zákonodárkyň. Joe Biden teď má, co si vymodlil. Jenom to moudré pokyvování mírně nabylo na intenzitě, vážení senátoři Bernie Sanders (80) a Joe Manchin (74) se do sebe podle očitých svědků minulý týden pustili v zákulisí významně ostřeji. Padala prý slova, která se v slušném tisku beztak musí vytečkovávat, a tak je tu ani citovat nebudeme. Prostě, oba muži na sebe zvyšovali hlas.

Síla emocí odpovídá váze okamžiku, demokraté se snaží schválit v podstatě kompletní prezidentský program a ten neobsahuje nic menšího než hlubinnou reformu sociálního, zdravotního i vzdělávacího systému USA plus záchranu planety před změnou klimatu. Sanders stojí na straně velkých investic, podobně jako sám prezident žádá obří sumu 3,5 bilionu (!) dolarů. Postoj Joea Manchina vyjádřil sám senátor jednoduchým gestem, kdy palcem a ukazováčkem vykroužil před soupeřem provokativně nulu. Kdyby bylo na něm, nebude se už investovat nic, inflace je i tak nebetyčná, demokraté už spoustu investic schválili a ty…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1758

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte