07_dopis01_profimedia
Autor: Profimedia

Pokud se chystáte na Ukrajinu, připravte se na dárky! Dostávám prkýnka, knihy, vařečky, čokoládu i špek… Tři dary mě však poslední dobou skutečně překvapily.

Dar první

„Co bys mi doporučil?“ zeptala jsem se, když mě těsně po příjezdu pozval můj známý ve Lvově do hospody. „Když teď budeš pracovat v Kyjevě, tak asi tohle…“ – a už přede mnou stála lahev piva. Chuťově nebylo špatné – silnější craftové nahořklé pivo s lehkým čokoládovým „ocasem“. Mnohem důležitější se však ukázal název tohoto moku: „Kyiv not Kiev“. Přičemž slovo „Kiev“ je přeškrtnuto úzkou kondenzační stopou za malým tryskovým letadlem. A tak jsem hned první večer dostala lingvistickou lekci: v roce 2018 vyhlásilo ukrajinské ministerstvo zahraničí kampaň, která měla za cíl nahradit ruský, běžně používaný anglický název pro ukrajinské hlavní město „Kiev“ ukrajinskou variantou tohoto slova, psanou „Kyiv“.

V roce 2019 padlo průlomové rozhodnutí Mezinárodní asociace leteckých dopravců o používání názvu „Kyiv“ v mezinárodní letecké dopravě (proto ten tryskáč na etiketě!). Následovala Komise pro zeměpisné názvy USA, která
14. července 2019 rozhodla, že hlavní ukrajinské město se v angličtině bude psát už jen jako „Kyiv“. Poté začala nový pravopis přejímat i velká masmédia jako The New York Times, The Telegraph či BBC. Takže pozor! Pokud poletíte na Ukrajinu, nesnažte se na tabuli odletů hledat „Kiev“ – budete považováni za dinosaury a staromilce. Naopak „Kyiv“ je trend naší doby!

[pull-quote…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte