Chateau Bigaud, in Mougins, Francie, zámek, zámeček
„Nemám žádné off-shory a nevím, kolik mám domů. (Château Bigaud) • Autor: ČTK

Tajuplný řetězec offshorových firem, přes které Andrej Babiš nakupoval domy ve Francii, začíná dávat aspoň částečně smysl. Předseda vlády sice prokličkoval předvolebním týdnem, aniž by svou novou kauzu řádně objasnil, jeho dílčí odpovědi a dokumenty uniklé v rámci globální kauzy Pandora Papers ale dávají dohromady střípky, ze kterých si lze o smyslu sporných a utajovaných operací udělat aspoň základní představu.

Výsledkem je obrázek, který už dobře známe z dřívějších premiérových kauz. A sice že Babiš nikdy nepatřil k těm, kdo by chtěl utrácet zbytečně moc, a že naopak neváhá využít dostupných právních kliček a hraničních postupů k tomu, aby ušetřil.

Únik z Panamy

Na začátku příběhu je schéma, které pro Babiše pomáhala před 12 lety vytvořit panamská právní kancelář Alcogal. Jde o jednu z firem, odkud se povedlo získat podklady pro případ Pandora Papers postihující stovky zámožných lidí z celého světa. Dohromady uniklo 12 milionů dokumentů, kterými se přes rok zabývalo 600 lidí v rámci Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ). Jde o stejnou organizaci, která v minulosti přišla s podobnými objevy pod názvy Panama Papers nebo Paradise Papers.

Babiš se vzhledem ke svému postavení stal jedním z hlavních protagonistů kauzy. Jeho příběh, který pro ICIJ pomáhali zmapovat čeští reportéři ze serveru Investigace.cz, se objevil hned v prvních článcích, v nichž přední světová média o Pandora Papers psala. Vedle dalších, ať už šlo o zpěvačku Shakiru,…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1046

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte