Facebook dospěl na křižovatku. Dál už to takhle údajně nejde. Stačí nahlédnout do novinových komentářů či zaznamenat výroky amerických politiků. The Economist čerstvě tvrdí, že největší globální sociální síť stojí na pokraji reputační krize, z níž už nebude úniku. Financial Times vyzývají politickou elitu, ať nepropásne příležitost a konečně se shodne na potřebných regulacích. Mluvčí amerického prezidenta Joea Bidena na dálku přitakává, když prohlašuje, že firma se nemůže regulovat sama. Tak by šlo pokračovat hodně dlouho.

Příčinou samozřejmě není několikahodinový výpadek, který minulý týden vyřadil všechny hlavní aplikace zmíněné firmy. Jde o vystoupení bývalé zaměstnankyně a nyní whistleblowerky Frances Haugen před americkým Kongresem. Ne snad, že by se veřejnost dozvěděla něco nečekaně šokujícího. Facebook šíří dezinformace a nenávist ve snaze udržet své uživatele co nejdéle u obrazovek. Nedbá na důsledky, nedbá dokonce ani na dopady, které jeho sítě mají na psychiku dětí. To je známá kritika, Frances Haugen k ní dodala „pouze“ stohy interních materiálů, jež dokazují, že si je firma všeho velmi dobře vědoma. A nic moc s tím vlastně nedělá.

Zlaté vejce

Facebook jako by najednou zase nikdo neměl rád. Není to poprvé. Připomeňme si vlnu rozhořčení po amerických volbách v roce 2016, kdy prostřednictvím Facebooku do předvolební kampaně zjevně vstupovali ruští trollové. Připomeňme aféru firmy Cambridge Analytica, obchodující s daty uživatelů sítě. Nezapomeňme, že…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1860

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte