sebek

Ty, Georgi, jak vidíš to srdce? Bude štymovat? Jirko, vypadá to dobře. Velikostí odpovídá, do hrudníku se vejde. Průměry jednotlivých cév taky sedí, mělo by to jít bez problémů našít. Počkej, ještě si ho pootočím a podívám se do pravé komory. Hele, není ta chlopeň nějaká volnější? Není, Georgi. Možná máš to digitální dvojče blbě naskenovaný. Držím v ruce originál a bude to sedět! Jirka odkládá hololens a končí virtuální konzultaci o jednom srdci mezi dvěma kardiochirurgy na opačných koncích světa. V témže okamžiku si dvě patra pod Jiřím jiné holografické brýle nasadí operátor volné lůžkové kapacity v nemocnici. Zahájí novou směnu. Každou jednu postel na všech odděleních právě čerstvě naskenovaly sestry, které přišly do služby ve stejný čas jako operátor. Spolu s absolutní kontrolou nad všemi lůžky má operátor na starosti rozpis služeb a pohyb personálu, využití operačních sálů a pohyb a využití přístrojové a vyšetřovací techniky. Přechází virtuálně nemocniční místnosti z jedné do druhé. Není pochyb, že jeho funkce v moderní nemocnici není o nic méně důležitá než řízení letového provozu.

Digitální dvojče je technologie, kterou běžně využívá průmysl. Představte si fabriku na stroje, k jejichž výrobě se používají další stroje. Třeba plně automatizovaná lisovna Škoda Auto. Výpadek výroby může být fatální z pohledu finančních a dalších ztrát. Nejen že se na strojích uplatňuje prediktivní údržba, která zajistí servis ještě dříve, než se porouchají. Ale když už se to stane,…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 48

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte