Evropský parlament se týden před tuzemskými volbami zabýval střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Poslanci měli hlasovat o zprávě generálního ředitele pro regionální politiku Marca Lemaîtra, která měla zhodnotit, jak se Česká republika dokáže vyrovnat s přidělováním strukturálních regionálních dotací. Jednání se týkalo především holdingu Agrofert, který v minulosti čerpal z evropského fondu na konkrétní regionální projekty ročně stamiliony korun. Poslanci už opakovaně – loni i letos v červnu – odhlasovali, že Babiš je v tomto smyslu ve střetu zájmů, protože český premiér, jehož vláda rozhoduje o rozdělení financí, je prokazatelně konečným beneficientem holdingu, který dotace čerpá, i když je dočasně zaparkovaný ve svěřenském fondu.

Páteční hlasování evropských poslanců mělo na základě Lemaîtrovy zprávy rozhodnout, zda jsou spokojeni s návrhem, jak česká vláda chce účinně zabránit vyplácení dotací žadatelům, u nichž je prokazatelný střet zájmů, především Babišovým firmám. Vyplacení několika tři roky starých dotací firmám z Agrofertu v celkové výši několik set milionů korun vyšetřuje evropská prokuratura ve spolupráci s českou policií a státním zastupitelstvím. „Souhlasím, že proces řešení střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše je dlouhý. Máme s českou vládou rozpor v interpretaci českého zákona o střetu zájmů. Stále nemáme dostatečné záruky, že v ČR byly zavedeny takové změny, které zabrání střetu zájmů. Jsme ale svědky pozitivního vývoje, je tam hmatatelné…

40_obalka I
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40_obalka I
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte