4-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Sázet na cokoli v politice se nemá, protože v ní existuje mnoho neznámých. Jedna věc se ale zdá skoro jistá: palcové titulky oznamující politický konec Miroslava Kalouska se pletou. Jeho odchod z politiky totiž možný není, pokud tedy nezasáhnou nějaké neovlivnitelné okolnosti. Zakladatel TOP 09 opustil sněmovnu, ale nechystá se uspat politické zvíře, které v něm žije. Politiku si užívá a oplývá pro ni talentem, který těžko hledá srovnání. Proto tohle není loučení.

Pozor na blikance

O Kalouskově mimořádném talentu svědčí i loučení s poslaneckým mandátem. Ve sněmovně mohl klidně zůstat do voleb, ale pak by byl jen jedním z dvou set mužů a žen, kteří přestávají být poslanci. Tím, že si zvolil čas i místo odchodu, k sobě připoutal pozornost a končil za mohutného potlesku celé sněmovny. Takové aranžmá nevymyslel nikdo z jeho předchůdců.

Na plénu před kamerami Kalousek prohlásil, že končí jako poslanec a nebude letos kandidovat. V rozhovorech však dodal, že i nadále bude chodit na poslanecký klub TOP 09 a pomáhat vedení strany. O dalších volbách prý zatím neuvažoval a nevyloučil ani případné přijetí vládní nabídky. Je to ale podle něj předčasné téma.

Co se to tedy děje? Proč teď volí přestávku? Miroslav Kalousek se nepochybně ocitl v kritickém bodu. Jeho politický vliv a úspěch slábly. Nedařilo se ve volbách, podepsal se na konci spolupráce se STAN, neprosadil svého kandidáta na šéfa TOP 09. Některé jeho odsuzující výroky na adresu ODS, Pirátů či STAN v posledních…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte