0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře24. 1. 20216 minut

Nekonečný Kalousek

Loučení s výrazným politikem je předčasné

Sázet na cokoli v politice se nemá, protože v ní existuje mnoho neznámých. Jedna věc se ale zdá skoro jistá: palcové titulky oznamující politický konec Miroslava Kalouska se pletou. Jeho odchod z politiky totiž možný není, pokud tedy nezasáhnou nějaké neovlivnitelné okolnosti. Zakladatel TOP 09 opustil sněmovnu, ale nechystá se uspat politické zvíře, které v něm žije. Politiku si užívá a oplývá pro ni talentem, který těžko hledá srovnání. Proto tohle není loučení.

Pozor na blikance

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

O Kalouskově mimořádném talentu svědčí i loučení s poslaneckým mandátem. Ve sněmovně mohl klidně zůstat do voleb, ale pak by byl jen jedním z dvou set mužů a žen, kteří přestávají být poslanci. Tím, že si zvolil čas i místo odchodu, k sobě připoutal pozornost a končil za mohutného potlesku celé sněmovny. Takové aranžmá nevymyslel nikdo z jeho předchůdců.

Na plénu před kamerami Kalousek prohlásil, že končí jako poslanec a nebude letos kandidovat. V rozhovorech však dodal, že i nadále bude chodit na poslanecký klub TOP 09 a pomáhat vedení strany. O dalších volbách prý zatím neuvažoval a nevyloučil ani případné přijetí vládní nabídky. Je to ale podle něj předčasné téma.

Co se to tedy děje? Proč teď volí přestávku? Miroslav Kalousek se nepochybně ocitl v kritickém bodu. Jeho politický vliv a úspěch slábly. Nedařilo se ve volbách, podepsal se na konci spolupráce se STAN, neprosadil svého kandidáta na šéfa TOP 09. Některé jeho odsuzující výroky na adresu ODS, Pirátů či STAN v posledních…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc