Washington, United States. 14th Oct, 2019. Abhijit Banerjee and Esther Duflo, both of MIT, were…
ESTHER DUFLO A ABHIJIT V. BANERJEE

Důvodů k sebevědomí mají víc než dost. Pokud je však někdo z výrazných tváří soudobé intelektuální debaty symbolem pokory, jsou to ekonomové Esther Duflo a její manžel a vědecký kolega Abhijit V. Banerjee. A platí to jak pro jejich přístup k vlastním znalostem, tak pro metodu, již používají při zkoumání svého ústředního tématu – světové chudoby. „Snažíme se nezvládnutelně velký problém chudoby rozložit do menších, lépe identifikovatelných problémů, pro něž se dají najít řešení,“ vysvětlila Duflo týdeníku Die Zeit.

Právě za poznatky vedoucí k potírání chudoby, které pomohly zlepšit životy milionů Afričanů a Asijců, byli v roce 2019 společně oceněni Nobelovou cenou za ekonomii. Duflo se ve svých 46 letech stala vůbec nejmladší laureátkou a teprve druhou ženou v tomto oboru. V té době už výzkumní a životní partneři svůj záběr rozšířili a aplikovali své metody na témata, která otřásají bohatým světem: migraci, mezinárodní obchod, změnu klimatu, mizení pracovních míst vlivem nových technologií.

Výsledkem byl bestseller Good Economics for Hard Times. Better Answers to Our Biggest Problems (Dobrá ekonomie do zlých časů. Lepší řešení našich největších problémů) vydaný krátce po zisku prestižního ocenění. Na obalu jsou pochvaly od tak různých autorit, jakými jsou Bill Gates, ikona radikální levice Janis Varufakis a liberální The Economist. Autorské duo přitom hned na začátku skromně píše: „Ekonomové se samozřejmě často mýlí a nepochybně i my se na následujících…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1667

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte