Poslanecká sněmovna, která skončí v nadcházejících volbách, si na konto připíše hned dva rekordy: její členové se sešli na největším počtu schůzí v historii samostatného Česka, a schválili přitom nejméně zákonů.

Důvodů pro tak malou produktivitu je hned několik – od covidové pandemie, která načas zablokovala standardní zákonodárnou tvorbu, až po fakt, že menšinovou vládu ANO a sociálních demokratů drželi u moci komunisté a měli tak možnost blokovat návrhy, které se jim nehodily. To jsou velmi specifické problémy končící sněmovny, ale přece jenom je možné vzít si jedno poučení do budoucna.

Podle pozorovatelů veřejného dění v současné sněmovně chyběla více než jindy vůle hledat shodu, a to právě i v krizových časech, jako je pandemie. Přibližně polovina poslaneckých návrhů zákona nebyla ani projednána, a opoziční poslanci tak svolávali mimořádné schůze, aby se své návrhy pokusili prosadit (i proto bylo celkem svoláno dvakrát více schůzí než v minulých obdobích). Taková jednání však často byla vládou ANO a ČSSD, případně s pomocí hlasů SPD a komunistů zablokována.

Ačkoli se může na první pohled zdát, že z mocenských pozic se vyplatí „válcovat“ ostatní v parlamentu, náš politický systém zná nástroje, jak z takové strategie udělat vítězství jen na krátkou chvíli. Viděli jsme to třeba na prosazení zdanění církevních restitucí, schváleném vládní koalicí ve snaze udržet si podporu komunistů, které však opoziční poslanci napadli u Ústavního soudu a ten ho v roce 2019 zrušil.…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte