43E_repro z knihy Josef Serinek_Česká cikánská rapsodie
Zjednat nápravu. (Rozpuštění bojového oddílu, květen 1945, Sněžné, Serinek druhý zleva)

Muž, který právě stojí v hlavním reprezentačním sále plzeňského magistrátu, se neměl nikdy narodit. Nedopatřením se ale stalo, že tu teď je a poslouchá oslavné řeči. Jsou určené jeho dědečkovi, jenž kdysi přelstil svoji úředně naplánovanou smrt a díky tomu teď pro něj jeho vnuk může při slavnostní ceremonii převzít in memoriam cenu za přínos k prosazování spravedlnosti a svobody.

Plzeňský rodák Josef Serinek utekl z koncentračního tábora v Letech a po měsících osamělého skrývání v lesích se pustil do boje: sestavil a pod přezdívkou Černý vedl skupinu, která se zapsala do dějin tvrdou odvetou za smrt generála Vojtěcha Luži, jednoho z hlavních představitelů české protinacistické rezistence. „Nevím, co by na to řekl děda, ale ze srdce vím, že určitě svoji činnost nedělal pro žádnou cenu. Chtěl bojovat, ne někde v úkrytu nečinně přežívat,“ říká Zdeněk Serinek o svém dědečkovi, jehož barvitý osud a mimořádnou odvahu se medaile plzeňského primátora pokusila vyzvednout ze současného zapomnění.

Spravedlivý trest

V domě č. p. 9 na Bechyňově náměstí v Přibyslavi klesají strmé schody do úplně prázdného sklepa. V předposlední říjnový čtvrtek 1944 ten samý sklep prázdný nebyl, v rohu tu bylo složené uhlí, na něž postupně za sebou dopadlo pět lidských těl. Šlo o české protektorátní četníky, kteří sem před svým zabitím nedobrovolně sešli po stejných schodech, po nichž dnes současný majitel domu Martin Vokurka tu a tam sestupuje dolů, aby odčerpal nahromaděnou spodní vodu.

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte