sebek

Než se vůbec dostanou k úvodu, už se jeden z nich svalí. Další začnou zmateně pobíhat a panikaří. Pomozte mu, omdlel! Dělejte něco! Nejprve se pár z těch, kteří mají být dnes školeni, rozpačitě usmívá a rozhlíží. Pak zblednou. Jako že fakt omdlel? Vždyť měl přednášet! To není legrace? Opravdu, vypadá nějak blbě… První se sehne a nejistě mladíkem zatřese. Ten nereaguje. Nesměle se přidávají další dva. Haló, pane, slyšíte? Neslyší. Ježíš, on je mrtvej! Teď započne panika na straně těch, kteří se v klidu usadili k dalšímu přiblblému školení první pomoci v domnění, že si vyřídí pár textovek, e-maily, dospí kocovinu. Displeje mobilů ale zůstanou na další hodiny potemnělé, zorničky rozšířené, dech kratší. Začíná první pomoc zážitkem. Mladík vstává. To už se z reproduktoru ozývá nahrávka člověka zoufale volajícího na tísňovou linku…

Nemyslete si, že se vás to netýká. Podle statistik se až tři čtvrtiny úrazů a nehod přihodí vašim nejbližším. Nerozhoduje nic jiného než vaše schopnost poskytnout kvalitní první pomoc. Před deseti lety publikoval Český červený kříž informaci, že až deset procent lidí u nás zemře při dopravní nehodě jen proto, že jim nebyla poskytnuta první pomoc. Čerstvější údaj je, že jen pět až deset procent Středoevropanů kvalitní první pomoc poskytnout dokáže. Většinou se spoléháme na to, že to za nás vyřeší záchranná služba. Mozek bez kyslíku umírá do pěti minut a z velké tepny vykrvácíte už za 90 vteřin. Fakt myslíte, že to záchranka vyřeší?

Mezi životem a…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte