Kultura

Bůh je změna

Americká spisovatelka Octavia E. Butler zamýšlela Podobenství o rozsévači z roku 1993 jako varování, nikoli proroctví. Dnes ovšem můžeme bilancovat, jak se její vize naplnily. První díl plánované trilogie je zasazen do Kalifornie roku 2024 a Amerika je na pokraji kolapsu. Globální oteplování způsobuje sucha a požáry. Nerovnosti ve společnosti se prohlubují, na policii se nelze spolehnout, čistá voda je nedostatkové zboží. Třináct let před Cormacem McCarthym a jeho Cestou tu Butler napínavým stylem zachytila brutální boj o přežití: po dálnicích táhnou skupinky lidí s nákupními košíky s ukořistěnými zásobami.

Autorka (1947–2006) do tísnivého postapokalyptického příběhu vepsala dojmy ze zpravodajství o rasových nepokojích v Los Angeles, crackovou epidemii i první zprávu Mezivládního panelu pro změnu klimatu z roku 1990. Kolaps civilizace se před koncem milénia stal čím dál naléhavějším motivem, ale dřív si autoři sci-fi pod vlivem studené války představovali, že zdrojem zkázy bude spíš nukleární válka než klimatické změny. Butler tak předznamenala novou éru a její Podobenství je natolik prorocké, že spisovatelčino dílo zažívá novou vlnu zájmu. Loni se kniha dostala na seznam bestsellerů The New York Times i Los Angeles Times; to se za jejího života nikdy nestalo, i když sbírala žánrové ceny a přepsala pravidla převážně mužské science fiction. Otiskla do žánru zkušenost černošské ženy a stala se důležitou figurou afrofuturismu, prostoru, v němž si…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte