Baccalaureate scores.
Dokázali jsme to! Ale... • Autor: Universal Images Group via Getty

Už zítra to na tebe praskne. Můžeš si přivstat a ještě se zkoušet připravovat, ale stejně to nedoženeš. Konečně všem okolo dojde, že tady vlastně nemáš co dělat. Že nejsi zdaleka tak dobrá, jak si o tobě celou dobu mysleli. A skutečnost, že tě vybrali, byla jen shoda několika šťastných náhod. Klidně si poupravte obsah těchto vět našeptávaných vnitřním hlasem do trochu jiné skladby, ale jedna věc je velmi pravděpodobná: něco podobného jste už ve své hlavě slyšeli.

Mohlo to být v době, kdy jste bez velkého rozmýšlení přijali novou životní výzvu nebo se ocitli v dosud nepoznané roli. Podobný hlas vás ve chvílích, kdy se cítíte zranitelní, ponouká k závěru, že vás okolí dříve či později odhalí jako podvodníka. Rozhlédněte se kolem sebe a vybavte si třeba suverénního kolegu, který vše zvládá bez větších zaškobrtnutí. Je tu poměrně slušná šance, že se s podobnými pocity potýkal nebo aktuálně potýká i on. Jenom o nich nemluví nahlas. Což je možná škoda. Otevřené sdílení pochyb o sobě totiž může občas prolomit upjatou atmosféru – a utužit vztahy.

Kdo si myslíš, že jsi?

Pocitům nedostatečnosti a domnělé nekompetentnosti, dnes známým jako imposter syndrom (česky syndrom podvodníka), dala už v osmdesátých letech minulého století jméno dvojice psycholožek z George State University Pauline Rose Clance a Suzanne Imes. Ve své první studii The Imposter Phenomenon in High Achieving Women: Dynamics and Therapeutic Intervention (Imposter syndrom a vysoce kvalifikované ženy) se soustředily na ženy úspěšné v akademické sféře, jak studentky, tak pedagožky, které se výborným výsledkům navzdory jako podvodnice cítily. Pozdější studie doplnily, že imposter syndrom může potkat každého nezávisle na genderu, etniku, věku a povolání. Nejedná se o diagnózu či abnormalitu, přestože by slovo syndrom mohlo takový dojem navozovat.

Když se profesionální koučka Iveta Clarke snažila pochopit, co se děje klientům, kteří namísto zadostiučinění ze svého povýšení pociťovali obavy, že na novou zodpovědnost nebudou stačit, uspokojující odpovědi jí přinesl až dvě dekády trvající výzkum týkající se role studu a zranitelnosti při schopnosti utvářet si blízké vztahy. Stojí za ním americká socioložka a autorka několika bestsellerů Brené Brown (Iveta Clarke má jako jediná v Česku akreditaci ke zprostředkovávání výsledků jejího bádání).

Imposter syndrom si podle ní můžeme představit i jako vnitřního kritika, který nám říká právě věty typu: „Kdo si myslíš, že jsi? Počkej, až přijdou na to, že jsi tu nedopatřením“, případně nám naznačuje, že na určitou životní situaci nebudeme stačit. Souvisí to se zakořeněnou obavou, že budeme odhaleni jako nejslabší článek skupiny. „Tento strach ze selhání souvisí s tím, že nás někdo hodnotí, pozoruje, analyzuje, a to vše se děje v sociální bublině, partě nebo v zasedačce,“ nastiňuje Clarke. Typově se jedná o situace, kdy vystoupíme z běžné komfortní zóny a snažíme se zapůsobit na druhé – chceme ukázat svou kompetentnost nebo obstát v nové roli.

V první řadě je důležité uvědomit si, že tuto obavu má opravdu téměř každý, ale jen málokdo o ní mluví. A čím méně se o ní mluví, o to větší tabu pak její vyslovení může představovat. Zároveň může člověka odrazovat od přijetí zajímavých nabídek, zkoušení nových věcí nebo jej připravit o schopnost říkat věci na rovinu. Proto se vyplatí tento „hlas“ začít poznávat.

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte