Přežili jsme Moskvu, přežijeme i covid,“ řekl na zahájení letošního karlovarského festivalu jeho prezident Jiří Bartoška. Ke sdělení, že se kvůli pandemii zrušené Vary vrací s plnou parádou, tedy hosty v kinosálech, si pomohl historickou paralelou, kdy se karlovarský festival střídal před rokem 1989 léta s moskevským. Mohl sáhnout ještě po J. V. Stalinovi, protože právě jeho smrt v roce 1953 (spolu s úmrtím Klementa Gottwalda) jedinkrát v historii přehlídku zrušila. Minulost ale není směr, kterým by se měl karlovarský nebo jiný mezinárodní festival v současnosti dívat. Pandemie, jež bude trvat déle, než se zpočátku myslelo, změnila audiovizuální scénu a postavila před festivaly otazník, jakou roli mají v budoucnu vlastně hrát. Jak oslovovat diváky, jak sloužit filmovému průmyslu. Potvrdil to i citelně nižší počet diváků v karlovarských kinech.

A teď do kina?

Rok 2020 otřásl festivalovou scénou. Berlín se ještě stihl konat, než se po Evropě zavřela kina. Cannes už bylo zrušeno. Stejně tak americké SXSW či Telluride. Toronto dalo dohromady on-line projekce a autokina. Benátky se jako jediné konaly s diváky v kinech. Řada producentů si filmy držela a doufala, že napřesrok už je budou moci poslat na festivaly jako obvykle. Jiní ale objevili, že uvedení on-line nemusí být nutně méněcenné. Naopak. Může přinést nové diváky. Diváci následně zjistili, že už nemusí za filmy nutně cestovat na festivaly, ale mohou je najít on-line na plošných (Netflix) nebo specializovaných …

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 652

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte