Na počátku byl teroristický útok: sebevražední atentátníci al-Káidy usazení v afghánských horách povraždili na 3000 nevinných lidí v Americe, NATO aktivovalo článek 5 o společné obraně, Afghánistánu tehdy vládnoucí Tálibán odmítl al-Káidu a jejího vůdce vydat, spojenci vtrhli do země a Tálibán i al-Káidu z ní vyhnali.

Na konci je bohužel také teroristický útok. Spojenci se o dvacet let později stahují z Afghánistánu a snaží se v časové tísni o co nejrozsáhlejší evakuaci ohrožených lidí, hektické úsilí nicméně rozvrátil atak sebevražedného atentátníka, který si vyžádal téměř stovku obětí. Ani tentokrát neútočil Tálibán, opět se jednalo o člena ještě radikálnějšího islamistického hnutí, odnože Islámského státu.

Situace se nicméně opakuje jenom částečně. Tálibán, více než dvě desetiletí nepřítel Západu, se náhle vynořuje jako formace, jejíž zájmy se s těmi západními částečně prolínají. Je to paradox, blízkost pozic obou arciznepřátelených stran nicméně dobře vystihuje fakt, že američtí vojáci a jejich tálibánští nepřátelé umírali ve čtvrtek večer zároveň, doslova pár metrů od sebe, rukou nepřítele, který je nenávidí zřejmě stejnou měrou.

Nová kapitola

Rychlé překreslování spojenectví je pozoruhodné a hodně vypovídá o možné budoucnosti Afghánistánu. Evakuace spojenců běžela dva týdny v relativně masivním měřítku také proto, že Tálibán vytvořil okolo letiště ochranný perimetr a do značné míry (přesné informace se liší) nechával…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte