Pokud chceme porozumět rozporům v americké energetické strategii, stačí, když se podíváme na události minulého týdne. V pondělí zveřejnila OSN novou zprávu, v níž varuje, že klimatická změna přichází rychleji, než se předpokládalo, a že se světu krátí čas k činům. Prezident Biden v reakci na to tweetoval: „S akcí proti klimatickým změnám již nelze otálet.“ O dva dny později vyzval jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan Saúdskou Arábii a další významné ropné producenty, aby zvýšili těžbu nad dohodnuté limity. Biden Sullivana podpořil. Deník Financial Times to glosoval titulkem: „Biden vzkazuje OPEC: Vrtej, miláčku, vrtej.“ Americká energetická strategie tak odráží jeden z nejstarších postojů, jaké lidstvo zná. Už svatý Augustin se kdysi modlil k Bohu slovy: „Učiň mě ctnostným a zbav mě pokušení – ale ne hned.“

Bílý dům vlastně minulý týden demonstroval hlavní důvod, proč americká energetická strategie nefunguje. Slibuje, že můžeme dosáhnout bezuhlíkové budoucnosti, aniž by Američané museli nést skutečné náklady nebo činit závažné ústupky.

Pohádky

Začněme základními fakty. V roce 1990 představovala fosilní paliva 85 procent americké spotřeby energie. Dnešní podíl? Zhruba 80 procent. A podle amerického Úřadu pro energetické informace se podíl fosilních paliv, pokud nedojde ke strategickým změnám, do roku 2050 sníží na 75 procent.

Důvodem není pouze silný vliv ropných firem. Fosilní paliva jsou snadno dostupná a mají široké využití. Jsou…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte