Film "Black Widow"
Revolucionářka, hamižná celebrita, nebo ani jedno? (Scarlett Johansson ve snímku Black Widow) • Autor: Profimedia

Je to možná největší filmová zpráva nadcházejících měsíců a let. Herečka Scarlett Johansson zažalovala studio Disney za nedodržení smlouvy u snímku Black Widow – komiksové adaptace, v níž hrála hlavní roli a která měla mít premiéru v roce 2020, ale kvůli zavřeným kinům se promítala až letos v červenci. Zároveň byla uvedena on-line na platformě Disney+ a právě to je jádrem sporu. Herečka tvrdí, že ji studio připravilo o desítky milionů dolarů tím, že nedodrželo slib exkluzivního uvedení do kin v řádu několika měsíců. Ze zisku v kinech má Johansson podíl, který představuje bonus k honoráři ve výši 20 milionů dolarů. Z uvedení na Disney+ nemá nic.

Streamování filmu navíc znamenalo, že unikl i v pirátské verzi a stal se ilegálně nejstahovanějším titulem. Návštěvnost v kinech šla dolů, což mělo další vliv na dodatečnou odměnu. Disney tvrdí, že nic neporušil a že žaloba je obzvlášť „smutná ignorováním hrozných a dlouhotrvajících dopadů pandemie covidu-19“ na zábavní průmysl. Johansson každopádně není první ani poslední herečka v dějinách, která žaluje studio. Historie Hollywoodu je plná žalob, z nichž některé natrvalo proměnily průmysl a vztah hvězd a studií. Bude to i případ Disney versus Johansson? Spor začal být vykládán jako boj „odvážné“ revolucionářky proti „zlé“ korporaci. Nebo jako hamižnost celebrity, které nestačí 20 milionů. Přitom odráží hlavně rapidně se měnící průmysl, kde stará pravidla přestávají platit a nová ještě nejsou definovaná. A to navíc v…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 709

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte