40A_foto Sam Cole
Autor: Sam Cole

Nikdo vpředu o tom nebezpečí nevěděl. Iráčtí povstalci bombu u silnice skryli velmi pečlivě. V roce 2006 proběhlo každý měsíc víc než 2500 takových útoků a šlo o jednu z hlavních příčin smrti amerických vojáků a iráckých civilistů. Speciální týmy, které měly za úkol bomby zneškodňovat, tak patřily k těm nejdůležitějším jednotkám a povstalci na hlavu každého člena vypsali odměnu 50 tisíc dolarů. Tento konkrétní případ ale nedopadl dobře: bomba explodovala dřív, než ji voják pořádně uviděl. Když se na místo dostavil zbytek jednotky, nic už z něj nezbylo. Velitel pak musel splnit smutnou povinnost a poslat zpátky do Spojených států kondolenční dopis, v němž psal, že přišli o nejlepšího člena, který týmu nesčetněkrát zachránil život. Přesto našel jedno pozitivum: protože zemřel robot, nemusel psát jeho matce.“

Historkou o kondolenčním dopise, který nemířil na venkovskou farmu v Iowě, ale do továrny iRobot v Ohiu, Peter W. Singer rád začíná své přednášky. „Lidé si často myslí, že něco takového patří jen do sci-fi příběhů, přitom je to realita dnešního světa,“ říká. Nerozumíme-li dobře současnosti, těžko se připravíme na budoucnost – a pro téma budoucnosti války, kterému se Singer věnuje, to podle něj platí dvojnásob. Americký expert tvrdí, že díky robotizaci, rozvoji umělé inteligence a dalším technologickým posunům již dnes v přímém přenosu sledujeme největší revoluci v tom, jak ozbrojené konflikty probíhají.

Předchozí milníky ve vývoji válčení totiž podle Singera…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte