Serbian President Aleksandar Vucic visits Czech Republic
Stále způsobilý. • Autor: Profimedia

Snaha skupiny senátorů prohlásit českého prezidenta za nezpůsobilého skončí s největší pravděpodobností – a dle všeobecného očekávání – neúspěchem. Senátní komise pro Ústavu České republiky minulé úterý nedoporučila kolegům, aby pro prohlášení hlasovali. Akci odstartoval na začátku června senátor Pavel Fischer: sestavil pětačtyřicetistránkovou analýzu, v níž se snaží dokázat, že prezident nerozlišuje utajované informace, špatně cituje Ústavu ČR nebo se neorientuje v čase a prostoru. Je proto podle Fischera a části kolegů neschopen být prezidentem a měl by být funkce zbaven, s čímž ústava počítá ve svém článku 66.

Komise si vyžádala analýzu několika právních expertů. V dokumentu, který má Respekt k dispozici, se všichni oslovení znalci shodují na tom, že dotyčný článek použít nelze. To, co Fischerova analýza popisuje, je podle nich spíše popis prezidentových politických kroků než doklad vážné indispozice. Ústava má podle expertů článek 66 rezervovaný pro případ paralýzy, únosu, kómatu nebo dlouhodobé hospitalizace. Pro případné zločinné kroky hlavy státu je určen článek 65 o velezradě. Nadto je prohlášení o nezpůsobilosti až krajní ústavní nástroj, s nímž je dobré šetřit. Dali tak za pravdu senátorským skeptikům, kteří od počátku s Fischerovým záměrem nesouhlasili.

Sám Pavel Fischer názory právníků podle vlastních slov respektuje, ale jsou to jen poradní hlasy a jde podle něj o politickou otázku. Každý senátor by se tedy podle Fischera měl rozhodnout podle vlastního…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte