29-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Málokterý politický slogan míří tak spolehlivě do srdcí voličů jako „třikrát a dost“. Představa jasně ohraničené tolerance státu zakončené rázným povelem vyvolává v lidech naději, že všichni ti bezohlední jedinci, kteří nás ohrožují nebo třeba jen svojí bezuzdností štvou, budou konečně potrestáni a kolem zavládne pořádek. Experti na kriminalitu a sociální prostředí, z něhož malá ochota respektovat zákony nejčastěji vyrůstá, ale obvykle namítají, že podobně jako jiná jednoduchá řešení i tohle vytváří spíš iluzi řešení a v delším horizontu problémy spíš zvětší. Proto také dosavadní pokusy uplatnit třikrát a dost v českém právním řádu troskotaly.

Teď ale přišla změna. Skupina poslanců ODS přesvědčila všechny strany kromě Pirátů a sociální demokracie, aby uvedly princip třikrát a dost do života. Do hektického schvalování zákonů těsně před volbami se vešla i novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Třikrát a dost se tak bude v Česku svérázně testovat na velmi zranitelné skupině lidí, které lze označit za nejchudší z nejchudších – na lidech pobírajících existenční minimum.

Hlavně zachránit děti

Nedá se říct, že by tahle přísnost neměla žádné racionální jádro. Český stát garantuje všem svým občanům cosi jako důstojný život. To se projevuje péčí v podobě základní finanční podpory lidem, kteří si z různých důvodů nedokážou vydělat peníze na přežití. Dospělá osoba v nouzi tak má nárok na 3860 korun měsíčně, rodiče se dvěma dětmi ve věku osm a dvanáct let na 11 590 korun…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte