Berlin rijen 2014
Berlín • Autor: Milan Jaroš

Česká republika zažívá historický zlom: nový zákon ženám umožní, aby se svobodně rozhodly, zda ke svému příjmení přidají ‚ová‘, nebo ne.“ Tolik citace z článku prestižního německého magazínu Der Spiegel, který věnoval velký prostor této změně v životě českých žen. Přitom se opravdu jen velmi zřídka stane, že by německá média dění v Česku zajímalo. Nepočítáme-li úmrtí Karla Gotta, objevilo se za poslední dobu Česko ve významných německých médiích ve větší míře jen třikrát: v souvislosti s gigantickým nárůstem počtu nemocných koronavirem, kvůli výbuchu munice ve Vrběticích a nyní kvůli „ová“.

„Je známé, že jazyk může být prostředkem diskriminace a vyloučení. V České republice nyní ženy vyhrály alespoň v boji o příponu u příjmení,“ uvádí se dále v článku ve Spiegelu z 2. června. Televize RTL pak přinesla reportáž, kde mimo jiné uvedla, že ono „ová“ u našich příjmení zpátečnicky znamená, že dívka či dcera patří muži, po kterém se jmenuje. „A představte si, že v českém jazyce se tahle koncovka používá dokonce i u cizích jmen. Kancléřka Angela Merkel se v Česku stává Angelou Merkelovou!“ píše Die Zeit, jehož on-line verze má pod článkem plodnou diskusi, která je pro mě exkurzí do německého smýšlení o České republice. Několik diskutujících například vážně navrhuje, že boj o příponu „ová“ je pouze polovičním vítězstvím – a že nyní by měli mít i čeští muži možnost jmenovat se „ová“. „To by bylo jenom fér a genderově vyvážené, kdyby si mohli i muži zvolit ženskou formu příjmení…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte