Author Chimamanda Ngozi Adichie
Chimamanda Ngozi Adichie • Autor: Profimedia

Poprvé si uvědomila, že je černá, až když v Americe nastoupila na vysokou školu. Její spolubydlící z kolejí na Drexelově univerzitě ve Filadelfii se totiž podivila, že jako rodačka z africké Nigérie umí používat sporák a ve volném čase neposlouchá „domorodou hudbu“. Velmi brzy zjistila, že je přitom černá jinak než černoši narození ve Spojených státech. Když během jedné přednášky přišla řeč na melouny, její černošští spolužáci byli poznámkou pohoršeni, a ona nechápala proč. „Pamatuji si, jak jsem tam seděla a říkala jsem si – co je špatného na melounech? Já mám přece melouny ráda,“ popisovala před několika lety v rozhovoru pro americké rádio NPR spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichie (43).

Pocit jinakosti pak rostl s údivem černošských spolužáků, proč se nad poznámkou odkazující k tropické zelenině, z níž se v propagandě amerických rasistů stal symbol údajné černošské lenosti, nepořádnosti a nižší inteligence, nerozzlobila stejně jako oni. „Rasa je tak podivný konstrukt,“ prohlásila. „Protože člověk se musí naučit, co znamená být černý v Americe. Musíte se naučit, že meloun má být urážlivý.“ Aby to nebylo jednoduché, zároveň jí vadilo, když ji bílí Američané za tento nedostatek zloby chválili a dávali za příklad – jako by byla jejich komplicem v odsudcích Afroameričanů, které přetrvávající rasismus dohání k zuřivosti.

A když se pak po letech v Americe už coby autorka ověnčená cenami vrátila do Nigérie, zjistila, že ani tam už tak trochu nepatří. Nejen proto, že je zase…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1718

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte