24-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Debata, která probíhá v Německu před zářijovými parlamentními volbami, je esencí sporu panujícího v celé Evropě: zatímco němečtí Zelení požadují zákaz nových aut se spalovacím motorem už od roku 2030, křesťanští demokraté kancléřky Merkel jsou opatrnější a chtějí více času. Uskutečnit tak rychlou změnu v zemi, kde z téměř 50 milionů aut tvoří elektromobily pouhé 1,2 procenta a jejíž obyvatelstvo benzinové a dieselové vozy miluje, nebude vůbec jednoduché.

O zákazu prodeje nových spalovacích automobilů k roku 2030 uvažují i vlády několika dalších evropských zemí. Kromě toho se připravuje celoevropská emisní legislativa, která může spalovacímu motoru po století slávy vystavit úmrtní list dokonce ještě dřív. Snaha chránit zdraví obyvatelstva před vdechováním smogu z výfuků se propojila s obavami z klimatických změn a věci se dávají do pohybu nebývalou rychlostí. Jde o žádoucí přehození výhybky, debata o tom, jak je příliš neuspěchat, je ale zcela legitimní.

Za 30 let? Jedině nafta!

V roce 2000 psal autor tohoto komentáře reportáž z týdenní soutěžní přehlídky „ekologických“ aut ve Francii. Šlo o nablýskanou firemní akci, v podstatě reklamu pro automobilky – ačkoli se účastnily i pozoruhodné samohyby z univerzitních laboratoří včetně auta na solární pohon, většinu pelotonu tvořily běžné osobní vozy z nabídky autosalonů. Přesto byla k vidění zajímavá auta – třeba prototyp benzinového vozu o velikosti fabie se spotřebou 3,2 litru na 100 kilometrů a produkcí oxidu…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte