Lidstvo je vždy jednou nohou v apokalypse, nikoli nutně proto, že snad zásadní otřes skutečně hrozí, ale protože o nejistém světě ani neumí jinak uvažovat. Člověk 21. století je stále příliš zmatený děním okolo sebe na to, aby si k jeho interpretaci nepomohl nějakým pěkným příběhem, který naopak vysvětluje vše. A podobně jako v hlubinách věků, ani dnes to nemusí být nic ustrašeného, naopak, čím větší divočina, tím možná lépe.

Tak nějak lze interpretovat čerstvý průzkum think tanku Public Religion Research Institute. Z výsledku vyplývá, že se 20 procent Američanů hlásí k tvrzení, že „se blíží bouře, která smete dnešní mocenskou elitu a na její místo nastolí právoplatné vládce“. Republikáni mají k tomuto vidění světa blíže, pád dnešní politické elity očekává 28 procent z nich.

Průzkum pokračuje přesnějším popisem skupiny odsouzené k zániku. I tady je výsledek pozoruhodný, 15 procent obyvatel USA věří, že „vládu, média a finanční kruhy ve Spojených státech ovládá satanistická skupina provozující globální síť obchodující s dětským sexem“. Bez špetky karnální zvrhlosti se podobné vize historicky zjevně neobejdou.

A nakonec, jak ke zvratu dojde? Stejný, tedy 15procentní, podíl dotázaných má za to, že „jelikož věci zašly příliš daleko, budou se muset vlastenci možná uchýlit k násilí s cílem zachránit Ameriku“. První pokus jsme zjevně viděli 6. ledna v budově amerického Kapitolu. Tehdy ještě vlastenci prohráli a Spojené státy zůstaly plně v rukou Zla.

Je 15 procent hodně…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte