64_film tydne_foto Dafilms
Bílá na bílé

DĚLNÍCI KULTURY

„Nechci komentovat motiv tvůrců, je ale zarážející, kam až jsou někteří lidé schopni zajít.“ Tak komentoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka přiznání umělecké skupiny Ztohoven, že to byla právě ona, kdo pod Řípem vysekal zhruba sedm hektarů řepkového pole, aby ze žlutého lánu vznikla postavička Pac-Mana, což je oblíbená počítačová figura v podobě obličeje kousajícího a požírajícího vše kolem sebe. „Pac-Man v krajině vyžírá jednotlivé složky ekosystému a zanechává za sebou monokulturní toxickou poušť,“ uvedla v prohlášení z minulého týdne skupina, jejíž nejnovější gesto na poli angažovaného umění podle Agrofertu způsobilo škodu kolem 350 tisíc korun.

Případ proto policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci. Což pochopitelně není v případě Ztohoven poprvé ani naposled. Agrofert zuří (nebo alespoň jeho mluvčí), žádá pro umělce trest a připomíná, že z řepky se dělají krmné směsi pro hospodářská zvířata, čili ta teď budou mít o sedm hektarů větší hlad. Ztohoven kontruje rozsáhlým manifestem, ve kterém zdůrazňuje, že mu environmentální akcí nešlo jen o kritiku mohutných dotací přidělovaných firmě českého premiéra, ale také o protest proti „vyžírání“ základních pilířů, na kterých stojí náš stát, totiž demokracie, individuální svobody, kultura či diverzita podnikatelského prostředí.

„Vystup ze hry,“ vyzývají Ztohoven občany, protože jsou přesvědčení o tom, že Pac-Man, respektive Andrej Babiš, si „neporadí s jedinci,…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte