22_Arenberger_jaros
Autor: Milan Jaroš

Časopis, který držíte v ruce, odchází do tiskárny v sobotu. Přes víkend se ještě mohla seběhnout spousta věcí. Třeba rezignace ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, která by byla víc než namístě.

Pro případ, že je vykutálený politik ještě v úřadu, si jen rychle shrňme, co je na tom špatně.

Díky vzorné práci kolegů ze Seznamu Zpráv víme, že nejnovější člen vlády za hnutí ANO se topí na několika frontách. Má nesrovnalosti v majetkových přiznáních, která vyplňoval už před nástupem do funkce coby ředitel pražské vinohradské nemocnice. Většinu svých 67 nemovitostí v přiznání dříve neuváděl a doplnil je až letos, když se o jeho majetek začala média zajímat.

To by samo o sobě možná šlo chápat jako nezkušenost nebo opomenutí, zbytek ale ne. Arenberger vedle šéfování špitálu ještě podnikal a vydělával na klinických dermatologických studiích pro farmaceutické firmy. Podobné studie prováděla i samotná nemocnice, během posledních let jich ale měla čím dál méně, zatímco soukromá Arenbergerova praxe naopak čím dál více. Zvláštní? Ne až tak, když nově víme také to, že Arenberger neváhal své nemocnici pronajmout vlastní statek jako archiv. Bylo by zajímavé vědět, zda nemocnice takový archiv opravdu potřebovala, ale i kdyby ano, jde o zjevný střet zájmů, kdy veřejné prostředky končí v kapse toho, kdo je má spravovat.

Ministr v nuancích svého příběhu kličkuje a mlží, informace uvolňuje postupně pod tlakem a kdo ví, co se ještě dozvíme. Už teď ale vidíme několik zarážejících…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1045

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte