Kultura

Lidštější science fiction

O americkém autorovi Tedu Chiangovi se mluví jako o nejvýznamnějším současném spisovateli sci-fi, to však neznamená, že má za sebou rozsáhlé dílo. Píše výhradně povídky a od devadesátých let, kdy debutoval, jich zveřejnil pouhých sedmnáct. Víc nápadů prý zkrátka neměl, navíc se donedávna živil psaním technických manuálů pro softwarové firmy a střežil si tichý život na předměstí Seattlu. Vydání jeho druhé sbírky (a současně reedice první) tak zpřístupňuje českému čtenáři celé Chiangovo dílo, které mu vysloužilo celosvětovou pozornost a více než desítku nejvlivnějších žánrových cen.

Přitom science fiction v mnohém přesahuje. Neodehrávají se tu monstrózní vesmírné bitvy a nenajdeme zde paprskomety, nebuduje ani rozsáhlé univerzum jako dějiště pro své příběhy. Čtyřiapadesátiletý Chiang každý námět bere jako myšlenkový experiment a každá z povídek je zasazená v naprosto rozdílném prostředí či mikrosvětě. V první povídce reinterpretoval biblický příběh o babylonské věži jako střet víry a technologií, jindy píše o golemech v průmyslovém věku nebo viktoriánských robotických chůvách, od nichž se odráží k otázkám výchovy a rodičovství. Jeho povídky se dají číst jako podobenství o univerzálních tématech paměti, víry, plynutí času, svobodné vůle, empatie či vědeckého pokroku. Z filozofických otázek dělá poutavé příběhy.

Tomu předchází pečlivé samostudium. Než Chiang rozepsal povídku Příběh tvého života, kterou režisér Denis Villeneuve adaptoval a proslavil ve filmu Příchozí…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte