Švihejte! Jsem váš vnitřní trenér Švihadlo a vy budete skákat. Mám švihadlo a nebojím se ho použít. Vypadá to totiž, že tenhle trochu drastický, ale osvědčený nástroj na dobrou kondici se nějak vrací do módy. Nyní digitální, svítící – a někdy taky bez švihadla.

O švihadlu se dá těžko říct, že je to novinka. Již staří Římané, Austrálci i Egypťané skákali přes liány, bambusy a později provazy. Někdy od 17. století je doložené skákání také v Evropě, zejména pak v Nizozemsku. Odtud pochází technika „Double Dutch“ – to je skákání hned přes dvě švihadla, kterými točí dva Nizozemci a třetí skáče. Byl to typický výjev z ulic starého Holandska a pak i Nového světa, kam si Nizozemci z domoviny přivezli jeden kufr, spoustu nadějí a švihadlo. Další staletí můžeme přeskočit, prostě se od té doby pořád skáče. A vy švihejte!

Lidé si na švihadlo vzpomněli vždycky, když nic lepšího neměli. Za druhé světové války a v padesátých letech se skákalo ve velkém – pak si lidé pořídili televizi, kreditku a permanentku do fitka a na švihadlo zapomněli. Další vlna nastala teď během pandemie, když jsou zavřené všechny posilovací strojovny, sály na bikram jógu a indoor surfové vlny. Není nic, jen dva metry čtvereční v obýváku a švihadlo.

A ovšem také touha po kráse a zdraví a kondici, a to švihadlo podle všeho dokáže zajistit. Skákání zrychlí krevní oběh a dech, tuky se spalují a postava tvaruje. Uvádí se, že účinek deseti minut skákání je stejný jako třicetiminutového běhu. Navíc tak netrpí…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1261

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte