V archivu slovenského Ústavu paměti národa objevili historici – jak zveřejnil server Seznam Zprávy – nový dokument, který podporuje zjištění, že český premiér Andrej Babiš byl oprávněně v osmdesátých letech 20. století veden jako agent Bureš pod evidenčním číslem 25085. Jde o statistickou kartu, kterou StB zakládala na každého, kdo se z nějakého důvodu dostal do jejího hledáčku. Karta podle slovenských expertů zapadá do kontextu dokumentů, jež byly dosud nalezeny o spolupráci Andreje Babiše s StB. Může být překvapením, že se našla až teď, nicméně je to možné. Estébáci po pádu socialismu v listopadu 1989 spoustu dokumentů zničili a archivy zanechali v totálním nepořádku.

Andrej Babiš se snaží před soudy vyvrátit své agentství už od roku 2011 tvrzením, že nikdy žádný závazek StB nepodepsal. A protože se jeho podpis spolupráce nedochoval, snaží se historici najít dokumenty, které by Babišovu spolupráci doložily mimo jakoukoli pochybnost. Nalezená statistická karta však nepřináší nic, co bychom nevěděli.

Zájem médií vzbudila poznámka v kartě, že Babiš byl získán na základě dobrovolnosti. Zní to jako pádný důkaz, ale estébáci se řídili předpisem, že každý domácí donašeč se musí ke spolupráci rozhodnout dobrovolně. A podle jednoho z největších znalců dokumentů StB Radka Schovánka zapisovali estébáci jako dobrovolné spolupracovníky i ty, které získali nátlakem, vydíráním a kompromitujícími materiály.

Nález karty jen doplňuje důkazy v dnes již…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte