Ani premiéři se čas od času nedokážou vyhnout chybám a vzhledem k náročnosti jejich práce se to dá pochopit. Čemu se ovšem vyhnout musí, je ztráta nějaké elementární poctivosti, otevřenosti ve vztahu k lidem. A speciálně to platí v časech, kdy od nich vláda vyžaduje odříkání a zvýšenou ukázněnost. Takto nastavené vztahy totiž vytvářejí nutnou základnu pro onen bezpočet drobností, díky nimž se může podařit těžkou dobu zvládnout a překonat.

Andrej Babiš ale jako by tuhle elementární zásadu nepochopil. Další důkaz přinesl minulý týden, kdy uprostřed covidového lockdownu, za stále velmi vysokého počtu nakažených a plných nemocnic odvolal svého klíčového ministra, šéfa rezortu zdravotnictví Jana Blatného.

Nešlo přitom o odvolání jako takové, ale styl, jak to Babiš udělal. Jako důvod sdělil, že se s Blatným „rozchází v názoru, jak by měl rezort fungovat“.

Tohle rozcházení však zřejmě nejde venku za zdmi Strakovy akademie vůbec pochopit, protože Babiš se ho nesnažil důstojně vysvětlit a pouze prohlásil něco o neschopnosti Blatného komunikovat a jeho „malých politických zkušenostech“.

O těch však všichni včetně premiéra od začátku věděli, navíc politickou nezkušenost vydával Babiš až dosud za hlavní devízu svého hnutí. A prezident, který nedávno kvůli údajně nedostatečnému vysvětlení odmítal tři měsíce premiérovu žádost na odvolání ministra kultury, se najednou nebránil a udělal, co po něm Babiš chtěl.

Tahle hra na deset milionů doma zavřených hlupáků, kterým se něco…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte