14-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Odchod Petra Kellnera je smutná zpráva. Tragicky zemřel člověk v nejlepších letech, který nepochybně vynikal velkým obchodním talentem. Navíc zemřel ve chvíli, kdy se zvyšoval jeho zájem o českou společnost. Mohli jsme tak sledovat, jakým směrem se jeho představy budou ubírat. Reakce na jeho skon ale vlastně jen potvrdily, že pro Českou republiku byl Petr Kellner a jeho firma příliš velký.

PPF a obroda

Jako kdyby existovaly jen dva póly: buď největší Čech, anebo škůdce, kterému je třeba přát to nejhorší. Popisovat svět, jako by byl složený jen ze dvou barev – bílé a černé –, znamená snižovat naši schopnost porozumění. Přesně to ale Kellnerův složitý příběh vyžaduje.

Jen mimořádný obchodní talent dokáže vybudovat tak velkou firmu a konkurovat globálním hráčům. Poskytl nemalé peníze třeba na vývoj léků či kvalitní vzdělání dětí. Zároveň ale nelze zapomenout na jeho začátky (viz článek na str. 12–17), část podnikání, které přivedlo spoustu lidí do exekucí, nebo vliv na politiku. A tady se dostáváme k předmětu tohoto komentáře.

Občas se lidé diví, proč se vůbec rozebírají aktivity jednoho podnikatele. Prý nebyl veřejný aktér, a tak se o něj nemáme zajímat. Sám se stranil veřejnosti a měli bychom to respektovat. Petr Kellner s veřejností nekomunikoval, to je sice pravda, ale pravda také je, že českou společnost výrazně ovlivňoval. A ono mlčení bylo paradoxně součástí vlivu.

Mimo jiné velmi úzce spolupracoval se dvěma posledními prezidenty. Václav…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2244

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte