Všimli jste si, že Portugalsko už třetí měsíc předsedá Unii? Dost možná nevšimli, a není se čemu divit. Portugalci převzali vedení EU ve smolné chvíli, kdy se nejen řada jiných zemí začala nořit do nové koronavirové vlny, ale i samo Portugalsko procházelo do té doby nejhorší fází pandemie. Tamní vláda musela řešit národní hřiště a ostatní Evropané hypnotizovali dávky vakcín, které nepřicházely. Pokud byl někdo poptávaný, nebyl to portugalský premiér, ale Evropská komise coby garant ne úplně úspěšné strategie, jak občanům v členských státech zajistit dostatek očkovacích látek.

Portugalské panování v čele EU není dodnes příliš vidět, i když už se země otřepala z poslední vlny. Většina schůzek, debat a jednání stále probíhá na Zoomu a tenhle svět nepřenášejí televizní kamery do našich obýváků, nepobíhají tu novináři s mikrofony v ruce, nepřibrzďují limuzíny s tmavými skly. Bez zachycení ve fyzickém prostoru a reálném čase jako by ten svět ani neexistoval. Jako by se nic z toho nedělo.

V Lisabonu nechala portugalská vláda postavit plně vybavené centrum pro potřeby několika set novinářů během summitů, kromě pár televizních štábů a fotografů, kteří odtud občas odešlou denní práce, sem ale nikdo nechodí. Prostor zeje prázdnotou a prý je slyšet ozvěna vlastních kroků, když vejdete.

Jaké bude druhé české předsednictví za rok a čtvrt? Pandemie koronaviru už snad pomine. A dál? Vicepremiér Havlíček už dřív nadnesl, že by se mohlo přenést na internet, aby se ušetřilo. Andreji…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte