Všichni, kdo ho znali, měli z něj stejný pocit – že je tu jen pro ně. Že na ně myslí a nezapomíná. Že je to jejich skutečný duchovní otec,“ napsala spisovatelka Monika Le Fay na svůj web jako vzpomínku na Františka Líznu. Tento jezuita, disident, politický vězeň, dálkový chodec, přítel lidí z nejkrajnějšího okraje společnosti, muž, v němž byla zvláštní síla, zemřel předminulý týden v 79 letech na covid.

František Lízna se narodil na severní Moravě v Jevíčku v roce 1941 do silně věřící rodiny, která se brzy po válce dostala do konfliktu s novou komunistickou mocí. Líznův otec – katolík, lidovec a bývalý armádní důstojník – byl poslán na dva roky do tábora nucených prací v Ivančicích a rodinu vystěhovali do studeného bytu bez toalety. Ve Františkovi tahle zkušenost posílila víru v Boha a odpor k režimu. Před školou chodil na mši, což bylo v dané době velmi provokativní chování. Ve škole si toho všimli, Lízna dostal pozvánku do ředitelny, kde před ním ředitel roztrhal přihlášku k dalšímu studiu a sdělil mu, že nastoupí na učiliště a do dělnické práce. Šel se tedy učit tiskařem, brzy však učiliště opustil.

Ještě jako kluk jednou sundal sovětskou vlajku vyvěšenou před školou, roztrhal ji a kusy pověsil na strom. Za to dostal sedm měsíců, které strávil v Jáchymově. Po návratu byl odvelen do armády k trestnímu oddílu, což ho přivedlo k myšlence, že by se měl pokusit po skončení vojenské služby emigrovat do Rakouska. Byl ale chycen a poslán do dalšího kriminálu.

Po dalším…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte