Letošní parlamentní volby na Slovensku jsou nepochybně jedny z nejdůležitějších v jeho novodobé historii. Tak jako bylo v roce 1998 pro budoucnost demokracie důležité odstavit od moci Vladimíra Mečiara, je dnes úkolem postavit mimo hru Roberta Fica. To on vytvořil systém, ve kterém se nebezpečně propojil organizovaný zločin, byznys, justice, policie a politika. A tak jako Marian Kočner stojí před soudem za vraždu novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, stojí Robert Fico před soudem veřejnosti. Oba příběhy úzce souvisí a oba příběhy je nutné jasně uzavřít.

Buď, anebo

V tomto volebním klání vlastně nejde o politiku. Situace na Slovensku je tak vážná, že se rozhoduje o bytí a nebytí právního státu. Po vraždě dvou mladých lidí vyšly na povrch nezvratné důkazy, že místní mafiáni řídili policii, prokurátory (ekvivalent našich státních zástupců), soudce i politiky. Vzhledem k tomu, že řada důkazů má formu videí, nahrávek či textových zpráv, mohla se veřejnost přesvědčit, s jakou drzostí a sebejistotou si mafiáni osedlali stát. Věděli totiž, že se jim nikdo nevzepře. Policie, justice i politici sloužili na jedničku.

Neuspěli ale u novinářů, proto přišla brutální vražda. Novináři se však nenechali zastrašit, naopak ještě přidali ve své snaze a přinášeli na světlo informace o světě ve stínu. Jejich vytrvalost a oddanost pravdě byly tak velké, že nakonec pohnuli i policií a justicí. Začalo se vyšetřovat, zatýkat. A pohnula se i veřejnost, takže se nečekaně stala…

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte