60B_UNIVERSAL PICTURES
Z jedné úrovně do druhé. (1917)

Voják se prodírá zástupy v úzkém koridoru zákopů. Stále rychleji odstrkuje těla v hektické snaze dostat se k veliteli, který o několik stovek metrů dál vydává rozkaz k sebevražednému útoku. Škrabe se nahoru a sprintuje napříč první útočnou vlnou, zajíždí zpátky do zákopu a přes odpor několika důstojníků se ocitá ve štábu. Kamera ho přitom ani na vteřinu neopustí. Dýchá mu na zátylek, sleduje ho z výšky, padá s ním k zemi. Celá akce trvá asi sedm minut – a výhradně z podobně dlouhých záběrů je poskládané válečné drama 1917. Jeden z favoritů uplynulé sezony cen měl na ploše dvou hodin působit dojmem, že je natočený v reálném čase a že v jediném záběru zprostředkovává zkušenost řadových britských vojáků vyslaných v první světové válce na nebezpečnou misi.

O kouzlení s kamerou se v souvislosti s 1917 režiséra Sama Mendese mluvilo podstatně více než o válečném konfliktu. Což vypovídá něco o tom, jak málo se vlastně Mendesovi povedlo brutalitu konfliktu zachytit. Byl to tak nikoli on, ale sedmdesátiletý britský kameraman Roger Deakins, kdo si z nedávného udílení odnesl Oscara – prvního získal před dvěma lety za sci-fi Blade Runner 2049. V nadšení nad jeho kamerou ale zaniklo, že u 1917 měla kromě ponorného zážitku ještě jednu roli. Udělat sto let starý konflikt atraktivní pro mladé publikum. Bez většího povšimnutí hlídačů čistoty „opravdového filmu“ tak prošel fakt, že Oscara za kameru letos dostala v podstatě videohra. Příznačně v podání kameramana,…

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 662

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte