Kultura

Pražské metro do Bologně

Velký úspěch zažili brzy po vydání autoři dětské knihy To je metro, čéče! Minulý měsíc byla vybrána mezi 76 nejkrásněji ilustrovaných titulů z celého světa na prestižní výstavu organizovanou mezinárodním veletrhem dětských titulů v Bologně. Ilustrátorům Janu Šrámkovi a Veronice Vlkové a spisovatelce Miladě Rezkové se tak otevřela cesta, jak dostat k zahraničním čtenářům knihu s městskou (a technickou) romantikou. Těch je podstatně méně než titulů z přírodních kulis – a jejich novinka originálně jejich řady rozšiřuje.

Desetiletý Karel si od Ježíška přeje jedinou věc – nechodit aspoň jeden den do družiny. Přání se mu splní. Každou středu jej po škole vyzvedává Karel senior a míří s ním do míst své celoživotní a milované práce – do metra. Chlapec je sice skeptický k nadšení pro obyčejnou podzemku, ale postupně si jej děda získává vyprávěním plným zajímavých podrobností o délce tratí, kopání tunelů nebo vlastností souprav. Navíc mu vše jako zaměstnanec může ukázat. Ať je to depo na Kačerově, v podstatě město pod zemí, nebo kabina posunovací lokomotivy. Kniha je sice doporučena pro děti od osmi let, zároveň ale obsahuje až encyklopedické informace. Proto museli nastoupit ilustrátoři, aby malí čtenáři udrželi pozornost.

Kombinovanou technikou, kdy Šrámek vytváří vektorové kresby v počítači a Vlková je doplňuje akvarely, dosáhli svěžích obrazů, které se často táhnou přes několik stran a zároveň nesou informační hodnotu coby plánky, nákresy nebo krátké komiksy. Rezková…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte