Literarni06_ilustrace Radka Bodzewicz
Balon. (2020)

V létě roku 1999 jsem nastoupil do práce u firmy United Armored Services a po deseti letech, kdy jsem se živil psaním, jsem se stal ozbrojeným kurýrem a jedním z 1200 zaměstnanců podniku, který převážel peníze v Chicagu a jeho širokém okolí.

Po třech dnech v garáži mě přidělili k permanentní trase, Viper Route. Pracovat na „Zmijí trase“ znamenalo řídit nejhorší šunky firemního vozového parku po těch nejdrsnějších ulicích Chicaga, ale moje zařazení mělo svou logiku: nebyl jsem mladým mužem po vojně s budoucností u policie, kterých si podnik cenil; jako starší nováček s divnou pracovní minulostí jsem byl naprosto postradatelný, dočasná výpomoc, dokonce magistr, prostě egghead, což mně vůbec nevadilo – čím hůř, tím líp pro psaní, což byl ten hlavní důvod, proč jsem si tohle zaměstnání vybral.

Na Viper Route firma dlouhá léta zaučovala nové ozbrojené kurýry, protože na ní ležely všechny typy podniků, jejichž hotovost podnik obhospodařoval. Když jsem na Zmiji nastoupil já, objížděli jsme šestnáct směnáren, čtyři banky, osm samoobsluh, pět benzinových pump a k tomu vládní kanceláře, restaurace, nemocnici, zmrzlináře, obchod s lihovinami a podivný sekáč, kde se každý den vyzvedávalo padesát tisíc dolarů ve dvaceti paklících zabalených do hnědého balicího papíru.

Zmije začínala nedaleko mrakodrapového centra města a stáčela se do nebezpečné chicagské West Side, kde se střílelo z jedoucích automobilů. Třetí zastávkou na trase byla směnárna…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte