Český vyhledávač Seznam požaduje po americkém gigantu Google „trest“ za dominanci na trhu. Jde o dosavadní místní rekord: přesně 9,072 miliardy mělo Seznamu ujít kvůli tomu, že Google podle něj zneužíval svého dominantního postavení na trhu. Minulé pondělí zaslal Seznam na americkou adresu Googlu předžalobní výzvu. Po uplynutí 30 dnů je připraven částku vymáhat soudní cestou. Google se zatím k situaci nevyjádřil.

Kompenzaci pro Seznam spočítali zahraniční odborníci a vztahuje se k letům 2011–2018. Právě v tomto období měl společnosti kvůli chování Googlu ucházet zisk. Jak uvedl v prohlášení Seznamu Michael Feix, který zájmy české společnosti zastupuje v Bruselu, Google například podmiňoval vstup do svého obchodu s telefonními aplikacemi tím, že uživatelé museli požívat Google vyhledávač jako výchozí. Google měl také bránit tomu, aby mohly být aplikace konkurentů předinstalované v telefonech od některých výrobců.

Precedens pro blížící se spor existuje: v roce 2018 udělila Googlu za zmíněné praktiky Evropská komise pokutu přes čtyři miliardy eur. A právě o toto rozhodnutí se Seznam opírá. Google sice rozhodnutí komise napadl u soudu a případ ještě není u konce, podle evropských zákonů ale musela americká firma i tak prozatím přijmout některá nápravná opatření (detaily jsou velmi komplikované, ale lze je zjednodušit tvrzením, že dnes Google umožňuje, aby si uživatelé telefonů s operačním systémem Android mohli vybrat, který vyhledávač chtějí používat).

Letos v…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 189

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte