51-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Strašně mě to mrzí, ale pokud cena, kterou (za volnější pravidla) platíme, činí 590 mrtvých denně, je to nepřijatelné. Jestliže budeme mít před Vánoci příliš mnoho vzájemných kontaktů, budou to poslední Vánoce s našimi prarodiči,“ vysvětlovala Němcům v neobvykle emotivním projevu minulý týden Angela Merkel nutnost zpřísnit karanténní opatření.

Česko svoji Merkel nemá, a snad i proto u nás kvůli covidu zemřelo na počet obyvatel třiapůlkrát víc lidí než v Německu. Po listopadové vlně nákaz a úmrtí se společnost těšila na rozvolňování, jenže čísla ukazují opačným směrem. Ze zpětného pohledu je jasné, že přechod do třetího stupně protiepidemiologického systému – „psa“ – byl předčasný. Pravdu měli ti, kdo varovali před rozvolňováním v situaci, kdy stále přibývá několik tisíc nakažených denně. Svědčí o tom i pohled do zahraničí, kdy státy jako Slovensko, Rakousko či Izrael přijímají přísná opatření, ačkoliv jsou na tom srovnatelně nebo lépe než my.

Vláda minulý týden zkrátila otevírací dobu restaurací, jejichž majitelé si právem stěžují, že v takovém chaosu se nedá podnikat. Jenže bude nejspíš ještě hůř – v druhé polovině týdne se zřejmě vrátíme do čtvrtého stupně „psa“ s tím, že malé obchody a služby zůstanou tentokrát otevřené, restaurace ale nikoli. O vánočních prázdninách se patrně bude smět lyžovat, ovšem bez možnosti ubytování. Pro podnikatele je to zoufalá situace, na druhou stranu promíchávání lidí z různých koutů republiky v horských střediscích by si virus…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte