50-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česká politika nebyla v posledních letech zábavou plnou zvratů. Dlouho se dalo spolehnout na to, že příští parlamentní volby snadno vyhraje ANO. Napínat jsme se mohli nanejvýš nad tím, jestli majitel Agrofertu bude schopen sestavit vládu sám, případně jen s komunisty. Tyhle časy jsou ale pryč a vývoj naznačuje, že volby v příštím roce budou mnohem dramatičtější, než by si Andrej Babiš přál.

Zásluhu na tom má i student z Vodňan Mikuláš Minář. Jako lídr spolku Milion chvilek pro demokracii tak dlouho a naléhavě – dokonce s podporou statisíců lidí na pražské Letné – vyzýval opoziční strany ke spojení, až se tak skutečně stalo (v jednom případě – ODS, TOP 09 a lidovci – je dohoda hotová, v druhém – Piráti a STAN – se připravuje). A pokud odhodlání vydrží až do voleb, bude stát proti Babišovi politická síla, která si poměrně dobře rozumí s požadavky Milionu chvilek a která bude mít reálnou šanci příští volby vyhrát.

Paradoxně krátce poté, co pomohl dotlačit opoziční strany ke společnému postupu, představil Minář vlastní, samostatné politické uskupení a ohlásil ambici vstoupit do parlamentu. Tím se komplikuje předvolební poměr sil, a tedy i opoziční vyhlídky na výměnu vlády. Je však také možné, že Minářův tah českou politiku definitivně změní.

Umět naslouchat jako Babiš

Mikuláš Minář si pro ohlášení „něčeho velkého“ nevybral pražské paláce, jak bývá zvykem. Bývalý skautský vedoucí ohlásil vstup do politiky z videa natočeného na hrázi rybníka v rodných Vodňanech, a…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte