„Lídři EU se ve virtuální místnosti zkázy připravili na prosincový sled katastrof.“ Dobře, dobře, evropský server Politico to tentokrát trochu přehnal s expresivností. Text, který titulek uvozoval, ale docela civilně mířil k jádru pudla. K tomu, že v on-line prostředí se nejhůř řeší ty nejtěžší věci, a protože jich po minulém týdnu v Evropě přibylo (Poláci a Maďaři zablokovali jednání o rozpočtu, Bulhaři zablokovali přístupové rozhovory Severní Makedonie, přiblížil se tvrdý brexit…), prosincový summit lídrů Unie, který se má konat fyzicky v Bruselu, bude sérií řešení jednoho nepříjemného problému za druhým, „sledem katastrof“.

Zdá se, že počíná opadat nadšení šéfů států a vlád, a nejen jich, pro home office a politiku po síti. Zpočátku si užívali pohodlnost domovských kanceláří i během summitů a možnosti se „vypnout“, pokud se diskuse táhla a oni potřebovali vyřizovat jiné věci. Objevovali zajímavé pozadí za hlavami svých protějšků a žertovali, že schůzka, kde se někdo neustále ztrácí, jiný pořád objevuje a padají věty typu „Micheli, jsi tu s námi?“ nebo „Mette, nevidíme tě, ale slyšíme“, připomíná spíš hodinku vyvolávání duchů než pokus o vážnou debatu.

Absence debaty tváří v tvář zjevně už začíná vadit. Europoslanci tlačí na svého šéfa, aby svolal fyzickou schůzi parlamentu, jakmile to bude možné. Němečtí vyjednavači coby nynější předsedové EU pak stojí o to, aby se na prosinec zamluvilo několik bruselských hotelů a bylo dost prostoru osobně, bez virtuálních očí a…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1143

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte