Pro případ, že by vláda chtěla postupovat v rozporu s bezpečností České republiky, jsem navrhl dva pozměňovací návrhy, které zajistí, že společnosti z Ruska a Číny se nebudou moci podílet na výstavbě jaderné elektrárny v České republice.Tato slova poslance Jana Lipavského (Piráti) byla jedna z posledních pronesených na páteční přerušené (do příštího čtvrtka) sněmovní schůzi, zabývající se „nízkouhlíkovou energetikou“. A bylo to velmi stylové zakončení.

Pod nízkouhlíkovou energetikou si vládní návrh představuje energii jadernou. A úplně přesně řečeno dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. V zákonu jde o závazek budoucího státního, třicet let trvajícího výkupu jaderné elektřiny za předem garantovanou cenu. Dostavba bloků bude drahá a elektřina jimi vyráběná také a bude ji muset dotovat stát.

Minulý týden dění kolem Dukovan dostalo nebývalý spád. Podle vládního plánu by do konce roku měl ČEZ vypsat soutěž, kdo reaktory postaví. Takže se urychleně řeší podmínky soutěže. Je z bezpečnostního hlediska vhodné do ní pustit Čínu a Rusko? – zajímá Bezpečnostní radu státu, která se měla kvůli tomu sejít v pondělí a její setkání bylo nečekaně zrušeno. ČEZ by zase rád urychlil průběh soutěže o rok a půl a ohlásil pravděpodobného vítěze už v první půli příštího roku a vládní poslanci spěchají na schválení zákona o dotacích pro jadernou energii, aby jím mohli stavbu coby ekologický přínos planetě hájit v Bruselu.

Ale jaký to má smysl? I kdyby se podařilo vše urychlit a jaderná…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte