Dvanáct tisíc kilometrů čtverečních je zhruba rozloha Středočeského kraje zkombinovaného s hlavním městem Prahou a ještě jednou Prahou nádavkem k tomu. Na stejně velké ploše porostlé prérijní trávou se budou za pár let v americké Montaně procházet, povalovat a přežvykovat obrovská stáda bizonů. Svět se tu vrátí do 19. století, nabude podoby, v jaké ho spatřili první bílí cestovatelé snažící se překročit americký kontinent. Zvlněná krajina táhnoucí se k obzoru. Vysoká modrá obloha a vítr. Celá oblast se změní v kraj, kterým se západní civilizace jenom prohnala, aby ho zase opustila a ponechala svému vlastnímu rytmu.

Tahle fascinující představa není žádná pohádka, Americká prérijní rezervace skutečně rychle vzniká. Jedná se o soukromý projekt, bohatí Američané z obou amerických pobřeží rychle skupují ve vnitrozemské Montaně chátrající farmy a propojují je s již existujícími chráněnými územími. Mají to relativně snadné, jejich kapsy naplněné v Silicon Valley nebo na Wall Street jsou hluboké a lidé z prérií stejně odcházejí – v okrsku, kde se dnes nachází těžiště budoucí rezervace, klesl za sto let počet obyvatel o šedesát procent. Civilizaci farmářů, jejíž předchůdci kdysi záměrně vybili obrovská stáda bizonů, aby tak zbavili obživy původní obyvatele Ameriky, zjevně v 21. století dochází dech.

To ale neznamená, že se poroučí bez křiku. „Zdivočování“ vyprazdňujícího se venkova není tématem pouze v USA, prostorově menší projekty existují i v Evropě. Zastánci argumentují…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1673

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte