Psal se rok 2008 a autor sloupku křižoval v předvolební kampani americké Colorado. Demokraté měli za sebou osm let vlády George W. Bushe a ve hře kandidáta, z něhož byli zároveň nadšení i vystresovaní, neboť si nebyli jistí, zda je jako černoch volitelný. Úzkost se dala krájet a reportér občas žasl. Od předsedy Pen klubu v Colorado Springs se dozvěděl, že republikáni aspirují na zavedení teokratické vlády podobné té v Teheránu. Od demokratického aktivisty v Boulderu zase, že Bush zorganizoval útoky 11. září a že finanční krize je organizovaným pokusem elit ožebračit prostý lid. Když chtěl zhlédnout předvolební poradu místních demokratů, nebyl vpuštěn – hrozilo prý, že v česky psaném článku prozradí předvolební taktiku spolehlivě demokratického okrsku.

Pak přišlo vítězství a blouznění se přelilo na opačnou stranu. V řádu týdnů už Obama chystal převýchovné dětské kempy v amerických pouštích, zakládal komise odsuzující k smrti přestárlé důchodce a jako rodilý Keňan falšoval svůj rodný list. Nad obzorem se začal vznášet Donald Trump. To jsme se nasmáli!

Když Trump zvítězil, vynořili se ruští trollové. Směšný podnikatel se v představách poražených proměnil v rafinovaného velezrádce kujícího pikle s nepřátelskou mocností. Dlouhé a tvrdé vyšetřování konspiraci neprokázalo, divoké představy o volbách ztracených zásahem zvenčí ale probublávají dodnes a víru v demokratický systém rozhodně neposílily. Dnes již přitom sílu trumpismu působením ruských kejklí vysvětluje málokdo.

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1673

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte