Dalo bych si pizzu. Čerstvou a horkou. To bych si pochutnalo. My mimozemštané neurčitého pohlaví, věku a barvy z blíže neurčené planety milujeme pizzu a jezdíme na ni až na Zemi. Ale rozvoz vázne, vždycky dorazí studená a tvrdá jako blinkr z rakety. A problémy nejsou zdaleka jen s pizzou. Pozemšťané jsou tak neschopní rozvézt on-line objednané zboží, až bych plakalo. Ale to neumím – stejně jako na Zemi neumějí nic doručit. Chceme však téhle zaostalé planetě pomoct. Budeme pro ně dopravovat vzduchem. Ať to lítá. Ale nic jsem neřeklo. Mrk, mrk.

Tak třeba Češi. Tenhle vcelku nedůležitý národ nemá nic moc na práci, a tak nakupuje na internetu. Objednávají si náčiní na kutění, na rohlíku rohlíky a na knedlíku knedlíky. Loni tak utratili 161 miliard korun, letos to bude možná až 190, ani bych nevěřilo, že tolik peněz dají dohromady. A teď před Vánoci to bude ještě víc. Jak tohle rozvezou?

A tak pošta najímá další pošťáky a alza alzáky, shánějí se sklady a brigádníci do skladů a roboti místo brigádníků. Největší problém u internetových nákupů je ovšem poslední míle, doručení přímo zákazníkovi, a pozemšťané to řeší, vymýšlejí nákupenky a uložboxy a plánují optimální trasy, aby pak uštvaný řidič dovezl nákup o tři hodiny později, zrovna když není nikdo doma. A pizzu za další hodinu, tvrdou a studenou.

Ale konečně snad pozemšťanům došlo, že létat je rychlejší. A začali používat nákladní drony. Například v Irsku své služby nabízí tamní výrobce dronů Manna. Prozatím začali…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1334

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte