Podzimní covidová karanténa v roce 2060. Babička sedí u kamen, montuje nějakou divnou věc a svůj velký palec používá místo šroubováku. Proč máš, babičko, tak velký palec, ptají se vnoučata. To je dlouhý příběh. Ale všichni se doma nudí, a tak se babička dá do vyprávění.

To bylo tenkrát v říjnu 2020, když přišel na trh iPhone 12. Tehdy jsem byla mladá, chtěla jsem mít na nohou bílé najky a každé dva roky nový mobil od Applu. Kdyby mi to rodiče nekoupili, tak by se mnou nevydrželi. A tehdy jsem si poručila iPhone 12 Pro Max s úhlopříčkou 6,7 palce. Byl to obrovský mobil. A obrovská chyba mého života, říká babička.

Babička si to však stěží může vyčítat. Začátkem 21. století šla prostě velikost mobilů strmě nahoru. Čím větší placka, tím větší borec (borka), říkávalo se. V roce 2010 měl iPhone úhlopříčku 3,5 palce. V roce 2020 nebyly výjimkou mobily s displejem dvakrát větším. Úhlopříčka byla i 6,7 palce, tedy přes 17 centimetrů!

Jenže velké mobily mají také veliké nevýhody. Především tu, že jsou veliké. Nedají se držet v jedné ruce a nedá se s nimi pořádně běhat. Z kapsy od kalhot trčí ven a vyklouznou buď na beton, nebo do louže. „A také zabírají mnohem víc mentálního prostoru. Čím víc se toho dá na mobilu dělat, tím snáz se z něj stane hlavní téma dne,“ psal v těch dávných dobách časopis Wired.

Lidé tehdy trávili se svými velkými mobily hromady času. S obrovskou obrazovkou byla obrovská zábava. A ani si nevšimli, jak jejich tělo trpí. Hlavně ty problémy s palci. Na…

I_obalka_R45_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1321

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte