Kevin Systrom, the co-founder and chief executive of Instagram, at their offices in New York.
Mezi programátory působil jako estét, v uměleckém prostředí zase neutajil systematičnost. (Kevin Systrom, zakladatel Instagramu)

Činím tento krok a zkouším nový způsob komunikace, protože – jak všichni dobře víme – svět je v nesnázích,“ prohlásil britský přírodovědec a dokumentarista David Attenborough ve svém vůbec prvním příspěvku na Instagramu na sklonku letošního září a vyzval fanoušky: „Připojte se ke mně – nebo jak jsme kdysi říkali v raných dobách rádia, zůstaňte naladění.“ Publikum ho vyslyšelo a ve svých čtyřiadevadesáti letech televizní veterán a ochránce přírody pokořil dosavadní rekord sociální sítě, který držela herečka Jennifer Aniston. První milion sledujících nasbíral během pouhých čtyř hodin a čtyřiceti čtyř minut.

Stalo se tak ve dnech, kdy Instagram oslavil deset let existence a uzavřel dekádu, během níž se proměnil ze sociální sítě pro fotografické fajnšmekry v největší marketingový nástroj, jaký historie poznala. Uživatelé si ho mohli stáhnout 6. října 2010 a stal se první mobilní aplikací, která dala smysl propojení internetu a chytrého telefonu s vestavěným fotoaparátem. Instagram pochopil, že mezi člověkem a jeho mobilem se vyklube velmi intimní vztah – a vytěžil z toho maximum.

V začátcích nabízel pouze obrazový vhled do životů těch druhých. Brzy se však stal bezkonkurenčním strojem na výrobu celebrit. Těm stávajícím – což je i případ Davida Attenborougha – dodal nové publikum. Stvořil ale také zástupy dalších, pro něž se vžilo označení influenceři. Své životy proměnili v pečlivě stylizovanou reality show a následně ji zpeněžili.

51H_repro instagram

A nešlo jen…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte