Po sociálních sítích koluje vtip, v němž ministr zdravotnictví Roman Prymula oznamuje vyděšenému spoluobčanovi: „Mám pro vás špatnou zprávu, ale řeknu vám ji až ráno, abyste mohl klidně spát.“ Smích ale trochu vázne, postup ministra bývá totiž ještě bizarnější: Prymula se obvykle neudrží a dotyčnému špatnou zprávu prozradí už před spaním – a v ještě horší verzi, než jaká platí po rozbřesku.

V komunikaci má tedy ministr nepochybně co zlepšovat, jeho nejnovější sada opatření však nepostrádá logiku. Hygiena už nedokáže trasovat třetinu nakažených, takže ti, kterým nestihne zavolat do několika dní, ze systému teď nově automaticky vypadnou. Zhruba pětina všech provedených testů je pozitivní, což znamená, že nakažených je pravděpodobně mnohem víc, než se zdá z oficiálních čísel – což se brzy projeví v již přetížených nemocnicích. Nakaženo je přes tři tisíce zdravotníků včetně sedmi set lékařů; až dojdou kapacity na JIP, což hrozí zhruba za dva týdny, bude možné uvolnit další lůžka – ale kde vezmeme vyškolený personál? Něco se zkrátka udělat musí.

Častou výtkou na adresu přijatých opatření je, proč omezujeme školy a divadla, a ne nákupní centra. Jenže školy podle většiny vědecké literatury silným zdrojem infekce opravdu jsou a zavřít nákupní centra by znamenalo velké ekonomické škody. Zkrotit v nich šíření nákazy přitom lze – pokud lidé opravdu jen nakupují, neshromažďují se, netráví tu volný čas, nemusí být centra zas tak riziková. Celý kulturní sektor, restaurace, kluby a…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 875

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte